ESG i Zarządzanie Ryzykiem w Instytucjach Finansowych 2025
Za nami IV edycja konferencji ESG i Zarządzania Ryzykiem w Instytucjach Finansowych!
Chcemy się z Wami podzielić relacją z tego wydarzenia, które odbyło się 20-21 marca 2025 roku w Warszawie. Podczas konferencji mieliśmy przyjemność gościć profesjonalistów, ekspertów z branży finansowej, którzy podzielili się z nami swoim doświadczeniem.
Konferencja zgromadziła ponad 70 osób z całego polskiego sektora bankowego, ubezpieczeniowego oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych. Podczas dwóch dni uczestnicy wysłuchali 10 prelekcji oraz wzięli udział w dwóch panelach dyskusyjnych.
Konferencję rozpoczął Paweł Jagłowski z Deloitte Advisory, mówiąc na temat wyzwań związanych z wdrożeniem wytycznych EBA, EIOPA i ESMA.
Kolejną sesję poprowadziła Anna Malinowska z Banku Pekao SA, która opowiadała o planie transformacji i zarządzaniu ryzykiem ESG.
Następną sesję poprowadziła Magdalena Obłoza z EY na temat Raportowania CSRD/ESRS. Omówiła, jakie problemy banki napotkały po pierwszym raportowaniu oraz podsumowała raporty za 2024 rok.
Podczas przerwy lunchowej pojawiły się liczne dyskusje, uczestnicy mieli czas na wymianę doświadczeń i przemyśleń. Spotkania na konferencjach stacjonarnych są naprawdę cenne.
Po przerwie wróciliśmy do sali, aby móc uczestniczyć w dyskusji na temat greenwashing i ryzyka reputacyjnego. Moderatorem była Marta Jedlińska z BNP Paribas Bank Polska, a panelistami: Anna Malinowska z Banku Pekao SA, Magdalena Obłoza z EY, Sylwia Wochal z ING Banku Śląskiego oraz Aleksandra Górska z Deutsche Bank.
Po dyskusji Monika Czokajło z Banku Gospodarstwa Krajowego poruszyła temat bioróżnorodności. Mówiła m.in. o kwantyfikacji ryzyka fizycznego i ryzyka utraty bioróżnorodności.
Pierwszy dzień zakończył Damian Gawrysiak z PKO Banku Polskiego swoją prelekcją na temat największych wyzwań adresowanych przez klientów podczas badania wewnętrznego. Omówił największe bolączki w obszarze ESG.
Drugi dzień konferencji otworzył Robert Adamczyk z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Mówił o zarządzaniu ryzykiem klimatycznym i środowiskowym, jak identyfikować, kwantyfikować ryzyko ESG, ryzyko środowiskowe, ryzyko bioróżnorodności.
Następną sesję poprowadzili przedstawiciele ING Hubs Poland – Aleksandra Jendrusiak oraz Jakub Kowalczyk. Mieliśmy przyjemność posłuchać ich doświadczeń na temat modelowania ryzyka ESG, uwzględnienia czynników klimatycznych/ESG w dotychczasowych modelach jako czynników ryzyka.
Trzecią prelekcję poprowadziła Paulina Tetera z BNP Paribas Bank Polska. Mówiła o metodologii oceny ryzyka fizycznego w działalności banku, uwzględnianiu ryzyka fizycznego w wycenach zabezpieczeń, w procesie kredytowym, modelach.
Drugiego dnia również odbył się panel dyskusyjny na temat strategii dekarbonizacji portfela. Moderatorem tego panelu była Marta Noran z Citi Handlowy, a panelistami byli: Marta Saracyn z Banku Gospodarstwa Krajowego, Marzena Nowogródzka z PKO Banku Polskiego, Paulina Tetera z BNP Paribas, Dominik Olech z EY oraz Paweł Jagłowski z Deloitte Advisory. Uczestnicy dyskutowali na temat planów dekarbonizacji wg wymogów ESRS, dekarbonizacji portfela i planów dekarbonizacji klientów. Pojawił się również temat CSRD i standaryzacja wyliczania śladu węglowego.
Dwie ostatnie sesje poprowadziła Aleksandra Ostaszewska z Citi. Podczas pierwszej omawiała etapy pozyskiwania danych, kontrole w zakresie rzetelności danych, ich jakość oraz horyzont czasowy. Mówiła również, jak konstruować ankiety dla klientów, by poprawnie oceniać ryzyko na ich podstawie.
Druga sesja prowadzona przez Aleksandrę Ostaszewską była na temat stress testów klimatycznych. Poruszony został temat scenariuszy klimatycznych, stress testów w ocenie czynników ryzyk ESG oraz dowiedzieliśmy się, jak podejść do testów warunków skrajnych w ramach procesu ICAAP.
Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom i prelegentkom za ogromny wkład merytoryczny i ciekawe wystąpienia, za to, że zechcieli podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami.
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, za wszystkie pytania i dyskusje, które zawsze wzbogacają takie spotkania. Mamy nadzieję, że udział w naszej konferencji był dla Państwa wartościowy, poszerzył Państwa wiedzę i dał wiele ciekawych wniosków. Liczymy na to, że to wydarzenie na stałe zagości w Państwa kalendarzu. Feedback po konferencji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, za co bardzo dziękujemy.
Zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!