Opiekun projektu
Katarzyna Kwiatkowska-Olejnik
Koordynator Projektów Szkoleniowych
T +48 533 055 553
katarzyna.olejnik@advancedtrainings.pl
szkolenie online
Przepisy Dyrektywy MiFID 2 obowiązują już od przeszło czterech lat. W tym czasie, krajowy regulator poświęcał szczególną uwagę uregulowaniu takich obszarów jak:
- przyjmowanie i przekazywanie tzw. zachęt;
- ujawnianie i przekazywanie kosztów ex-ante oraz ex-post;
- przypadki doradztwa inwestycyjnego;
- świadczenie usługi oferowania instrumentów finansowych.
Okres pandemii, a w szczególności druga połowa roku 2021, obfitowała w wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego, stanowiska które w diametralny sposób zmieniają spojrzenie na prowadzoną działalność w kilku kluczowych dla firm inwestycyjnych obszarach.
Dzisiaj wydaje się, że największego znaczenia nabierają:
- Stanowisko w sprawie świadczenia usługi robo-doradztwa z dnia 4 listopada 2020 roku;
- Stanowisko w sprawie zarządzania produktowego z dnia 16 lutego 2021 roku;
- Stanowisko w sprawie utrwalania kontaktów z klientami firm inwestycyjnych z dnia 23 grudnia 2021 roku;
- Stanowisko w sprawie wykorzystywania mediów społecznościowych przez podmioty nadzorowane oraz osoby zatrudnione w tych podmiotach z dnia 24 sierpnia 2021 roku (projekt).
Warto zapoznać się z punktem widzenia organu nadzoru, który wyjaśnia pewne wątpliwości sektora, ale wskazuje również na pewne obszary, które są rozumiane w sposób odmienny od tego, jaki niejednokrotnie wybrali uczestnicy rynku.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, makler papierów wartościowych i absolwent podyplomowych studiów zarządzania ryzykiem instytucji finansowych organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Od 2006 roku związany z instytucjami finansowymi, na stanowiskach eksperckich oraz kierowniczych. Zaczynał karierę w Fortis Banku, a przez kolejne lata związany był z Alior Bankiem oraz Grupą Deutsche Bank (zarówno w domu maklerskim DB Securities, jak i w samym banku). Od 2019 roku Kierownik Zespołu Monitorowania Produktów Inwestycyjnych w Banku Millennium.
Specjalizuje się w obszarach zarządzania ryzykiem braku zgodności, prowadzenia działalności (conduct risk) oraz ryzykiem rynkowym. W swojej pracy skupia się na działalności doradczej dotyczącej zagadnień rynku kapitałowego, takimi jak transakcje na instrumentach finansowych (tak giełdowych, jak i pozagiełdowych, w tym z obszaru działalności działów skarbowych), zarządzanie obiegiem informacji poufnych, przeciwdziałanie manipulacji instrumentami finansowymi, tzw. insider tradingiem oraz tematyką zarządzania konfliktów interesów. W ostatnim czasie bierze udział w projektach związanych między innymi, z reformą wskaźników referencyjnych, oceną odpowiedniości członków organów zarządzającego i osób pełniących najważniejsze funkcje, wdrożeniem programu przeciwdziałania korupcji oraz nowych zasad corporate governance GPW.
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Przesłanie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego jest zobowiązaniem do wzięcia udziału w szkoleniu i uiszczenia odpłatności.
2. Rezygnacja z uczestnictwa wymaga formy pisemnej i potwierdzenia otrzymania jej przez organizatora.
3. W przypadku rezygnacji z udziału w szkoleniu na co najmniej 14 dni przed terminem szkolenia obowiązuje opłata administracyjna w wysokości 700 zł + vat.
W przypadku rezygnacji w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia obowiązuje pełna odpłatność jak za udział w szkoleniu.
4. W przypadku braku udziału w szkoleniu bez wcześniejszego powiadomienia obowiązuje pełna odpłatność jak za udział w szkoleniu.
5. Do ostatniego dnia przed szkoleniem istnieje możliwość wyznaczenia innego uczestnika (w przypadku braku możliwości wzięcia udziału w szkoleniu danej osoby).
6.Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian w programie szkolenia lub jego odwołania z przyczyn niezależnych od organizatora.